تبلیغات
پایتخت طبیعت - سرزمین چهارفصل - یاسوج - آشنایی با فشنگ ساچمه زنی
پایتخت طبیعت - سرزمین چهارفصل - یاسوج
عکس هنری - اموزشی- کامپیوتر - شبکه - موبایل
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


وبلاگی اموزشی در زمینه عکس- کامپیوتر و موبایل

مدیر وبلاگ :ظاهره مرادی
مطالب اخیر
نظرسنجی
دوست دارید چه موضوعاتی در وبلاگ بیشتر باشد؟


فشنگ ساچمه زنی

برای خواندن کامل آموزش به ادامه مطالب مراجه کنید

ساختار کلی فشنگ ساچمه زنی ، همانند ساختار فشنگ گلوله زنی و تپانچه است. بدین معنی که این فشنگ نیز از پوکه ، چاشنی باروت و مقداری ساچمه یا چهار پاره و یا یک تک گلوله ( به جای گلوله ) تشکیل شده است. ( اصطلاح تک گلوله در واقع منحصرا به گلوله واحدی اطلاق می شود که در یک فشنگ ساچمه زنی به کار رفته است و اضافه کردن کلمه « تک » به کلمه    « گلوله » به منظور متمایز کردن این گلوله از گلوله های مورد استفاده در فشنگ های گلوله زنی یا تپانچه می باشد ) در   گذشته ایی نسبتا دور ، پوکه تمام فشنگ های ساچمه زنی یک دست برنجی بود و هنوز هم بعضی از شکارچیان از این گونه پوکه ها استفاده می کنند. لیکن امروزه بخش اعظم پوکه فشنگ های ساچمه زنی از کاغذ چند لایه یا از پلاستیک پلی اتیلین ساخته می شود و فقط قسمت تحتانی آن برنجی است « ته پوکه » نامیده می شود. فشنگ های پر قدرت و ماگنوم ، ته پوکه برنجی بلند تری دارند و در فشنگ های معمولی و کم قدرت ، از ته پوکه های کوتاه استفاده می شود. پس با یک نگاه گذرا به     « ته پوکه » می توان دریافت که فشنگ از نوع قوی یا ضعیف است.

واکنش های زنجیره ای حاصل از تیراندازی یک فشنگ ساچمه زنی به شرح زیر است :

·   ضربه سوزن باعث انفجار چاشنی می شود.

·   شعله ناشی از انفجار چاشنی از روزنه پستانک عبور کرده و باروت را مشتعل می سازد.

·   فشار گاز حاصل از سوختن باروت ، لایه نمدی میانی را به جلو می راند.

·  لایه های نمدی میانی به نوبه خود ساچمه ها، چهار پاره ها یا تک گلوله (  بسته به نوع فشنگ )را به جلو می رانند.

·   ساچمه ، چهار پاره ها یا تک گلوله ، تای لبه فشنگ را باز کرده ، از آن خارج می شود.

·   کپ یا جان لوله تفنگ های ساچمه زنی یا برای پذیرش فشنگ های 70 میلیمتری و یا فشنگ های 76 میلیمتری ساخته شده است.

منظور از فشنگ 76 میلیمتری فشنگی است که پس از تیراندازی و باز شدن تای لبه آن ، طولش به 76 میلیمتر برسد. بنابراین طول فشنگ 76 میلیمتری قبل از تیراندازی و باز شدن تای لبه در حدود 11 میلیمتر کمتر است. یعنی طول آن قبل از تیراندازی در حدود 65 میلیمتر است. شکارچیان باید به این مسئله توجه کامل داشته باشند و هرگز در تفنگی که برای فشنگ های 70 میلیمتری ساخته شده از فشنگ های 76 میلیمتری استفاده نکنند لیکن تیراندازی فشنگ های 70 میلیمتری با تفنگ های ویژه فشنگ های 76 میلیمتری اشکالی ندارد.

کالیبر (  مقیاس  )

آنچه امروز در زبان فارسی کالیبر تفنگ های ساچمه زنی خوانده می شود ، در مفهوم واقعی کلمه ، اصطلاح نادرستی است و بهتر این بود که بجای آن از واژه هایی چون پیمانه ، کیل یا مقیاس استفاده می شد. لیکن این اصطلاح اینک در زبان فارسی جا خوش کرده است و به نظر من ، هر گونه تلاشی برای جایگزین کردن واژه ای دیگر به جای آن بیهوده است. چنانچه میدانیم کالیبر عبارت است از قطر داخلی لوله تفنگ بر حسب اینچ یا میلیمتر. در حالی که در مورد کالیبر تفنگ های ساچمه زنی چنین اندازه گیری مطرح نیست. مثلا وقتی می گوییم تفنگ ساچمه زنی کالیبر 12 ، منظور این نیست که قطر داخلی لوله آن 12 میلیمتر ، سانتیمتر یا اینچ یا واحد اندازه گیری دیگری است ، بلکه منظور این است که قطر داخلی لوله این تفنگ به اندازه ای است که اگر 12 گلوله سربی هم قطر آن را وزن کنیم ، وزنشان روی هم رفته یک پوند خواهد بود. این تناسب قطر و وزن در مورد کالیبر های 10 ، 16 ، 20 ، 28 نیز صادق است. بنابراین قطر دهانه کالیبر 10 بیشتر از کالیبر 12 و قطر دهانه کالیبر 16 کمتر از کالیبر 12است. تنها مورد استثنایی در این میان تفنگ ساچمه زنی کالیبر 410/0 اینچ است که کالیبرش با اندازه گیری قطر داخلی لوله و بر حسب هزارم اینچ تعیین شده است. کسانی که فرمول تعیین کالیبر تفنگ های ساچمه زنی را می دانند ، شاید تصور کنند که با توجه به یکسان بودن وزن مخصوص سرب ، همه کارخانه ها در ساختن لوله از استاندارد معینی پیروی می کنند. حال آنکه چنین نیست و قطر داخلی لوله ساخت یک کارخانه ممکن است در حد قابل ملاحظه ای با محصول کارخانه ای دیگر اختلاف داشته باشد.

مشهورترین و رایج ترین کالیبر ساچمه زنی در ایران ، کالیبر 12 است. این کالیبر که قدرت و برد مناسبی داشته و لگد آن نیز کاملا قابل تحمل است ، برای شکار هرگونه پرنده ای مناسب است. با استفاده از فشنگ های ماگنوم و پر قدرت ، تفنگی است مناسب برای شکار غاز و اردک و چنانچه فشنگ های معمولی در آن به کار رود ، بلافاصله به صورت تفنگی مطلوب برای شکار سایر پرندگان در می آید. تفنگ کالیبر 12 به طور کلی یک تفنگ همه فن حریف محسوب می شود و برای شکارچیانی که فقط می توانند یک تفنگ داشته باشند ، بهترین انتخاب است.

تفنگ کالیبر 16 نیز پس از کالیبر 12 از مقبولیت همگانی برخوردار است. این کالیبر را در واقع می توان رقیب کالیبر 12 به حساب آورد. گرچه فشنگ آن ظرفیت ساچمه کمتری دارد ، لیکن در عوض سبکتر ، ظریف تر و دارای لگد خفیف تری است و برای شکار اکثر پرندگان ایرانی کاملا مناسب است. این کالیبر شاید فقط در شکار پرندگانی چون غاز ، اردک سر سبز ، درنا ، هوبره و کبک دری ، اندکی ضعیف تر از کالیبر 12 باشد. لیکن در عوض به دلیل سبکی و خوش دستی ، در شکار پرندگانی چون کبک ، تیهو ، باقرقره ، بلدرچین ، قمری ، کبوتر و امثالهم کالیبر بسیار مطلوبی است.

تفنگ شکاری کالیبر 20 نیز به دلیل سبکی وزن کلی ، تفنگ بسیار خوبی برای شکار پرندگانی چون کبک ، بلدرچین ، قمری ، کبوتر و امثالهم به شمار می آید. این کالیبر همچنین برای بانوان و نوجوانان شکارچی ، تفنگ مطلوب و ایده آلی است. لیکن به دلیل کمی گنجایش ساچمه ، هوازنی با آن در مقایسه با کالیبر 12 و حتی 16 تا حدی مشکل تر است. کالیبر های 28 و 410/0 اینچ در ایران مطلقا مقبولیتی ندارد.

تفنگ ساچمه زنی کالیبر 10 که به اصطلاح غول کالیبرهای ساچمه زنی به شمار می رود نیز در ایران به هیچ وجه شناخته شده نیست. در کشورهای غربی و بویژه ایالات متحده آمریکا عده ای از شکارچیان از این کالیبر ، در شکار بوقلمون وحشی که پرنده ای است بسیار بزرگ ، گریز پا و دور پرواز و نیز در شکار پرندگان آبزی بزرگ به ویژه غاز کانادایی استفاده می کنند. خلاصه این که از میان کالیبرهای ساچمه زنی ، تنها کالیبر های 12 و 16 را میتوان همه فن حریف و همه کاره به حساب آورد که بسته به ضعف یا قدرت فشنگ ، نمره ساچمه و میزان چوک لوله ، به صورت تفنگ مطلوب برای گونه های مختلف شکار در می آیند.

نمره ساچمه

گستره قابلیت و کارآیی بسیار متغییر تفنگ ساچمه زنی ، واقعا جالب است. در یک فشنگ کالیبر 12 می توان 731 ساچمه 8/1 میلیمتری جا داد. اصابت یکی یا دو تا از این ساچمه های ریز به کبوتر گلی " در رشته تیراندازی اسکیت " برای در هم شکستن آن کافی است. اصابت چند تا از همین ساچمه ها به قمری ، تیهو ، بلدرچین و امثالهم پرنده را از پا درمی آورد. در همین فشنگ 9 عدد چهارپاره 38/8 میلیمتری می توان جا داد که اصابت حتی یکی از آنها به ناحیه مرگ زای بدن یک کل بسیار بزرگ صد کیلویی ، می تواند منجر به مرگ حیوان شود.

اگر همین فشنگ با تک گلوله ای تقریبا به قطر 18 میلیمتر پر شود ، با سرعت ابتدایی 1600 پا در ثانیه به صورت گلوله بسیار کشنده ای در می آید که برای از پا درآوردن شکارهای بزرگ و سخت جانی چون پلنگ ، یوز پلنگ ، گرگ ، گراز ، کاریبو ، گوزن وخرس سیاه ، در مسافت نزدیک مناسب است. در بین دو مرز نهایی این گستره ، ساچمه هایی در اندازه های مختلف وجود دارد که پر کردن آنها می توان فشنگ را برای شکار حیواناتی که از نظر جثه متفاوت اند ، متناسب ساخت.

لازم به ذکر است که در پر کردن فشنگ های ساچمه زنی ، به استثنای تک گلوله و انواع چهار پاره ، ساچمه ها را وزن کرده و بر اساس وزنی معین به داخل فشنگ می ریزند. به طور کلی ساچمه ها از نظر قطر به 8 نمره و در بعضی از کشورها به 9 نمره تقسیم شده اند. که ریزترین آنها نمره 9 و درشت ترینشان BB نامگذاری شده است.

در مورد نمره ساچمه مناسب برای شکارهای مختلف ، اختلاف نظر و سلیقه وجود دارد. در جدول زیر به طور نمونه نمره مناسب ساچمه برای گونه های مختلف شکار و تیراندازی در رشته های تراپ و اسکیت ملاحظه می شود.

گونه شکار یا تیراندازی در رشته های تراپ و اسکیت

نمره ساچمه مناسب

قمری ، کبوتر ، دراج ، تیهو

6 ، 7 ، 8

انواع اردک

4 ، 5 ، 6 ، 7

روباه ، شغال

2 ، 4 ، BB

غاز ، آنقوت

2 ، 4 ، BB

انواع باقرقره

5 ، 6 ، 7 ، 8

قرقاول ، کبک ، فاخته

5 ، 6

بلدرچین ، ابیا

7 ، 8 ، 9

خرگوش ، تشی

4 ، 5 ، 6

هوبره ، کبک دری

2 ، 4 ، BB

رشته تراپ

7 ، 8

رشته اسکیت

9


 

نوع مطلب : اسلحه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 19 دی 1388
سه شنبه 25 دی 1397 08:40 بعد از ظهر
This is very interesting, You are a very skilled
blogger. I've joined your rss feed and look forward to seeking
moree of your wonderful post. Also, I've shared your website in my social networks!
سه شنبه 25 دی 1397 08:53 قبل از ظهر
Pretty! This has been an extremely wonderful post.
Thank you for supplying this information.
سه شنبه 25 دی 1397 01:16 قبل از ظهر
Good day! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
I'm getting tired of Wordpress because I've had issues with hackers
and I'm looking at alternatives for another platform.
I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.
سه شنبه 18 دی 1397 02:55 قبل از ظهر
These are really wonderful ideas in on the topic of blogging.
You have touched some good factors here. Any way keep up wrinting.
پنجشنبه 13 دی 1397 09:38 قبل از ظهر
It's very effortless to find out any topic on web as compared to books, as I found this piece of writing at this web page.
پنجشنبه 6 دی 1397 11:48 بعد از ظهر
Hi, its good post regarding media print, we all be aware of media is a fantastic source
of information.
سه شنبه 4 دی 1397 10:45 بعد از ظهر
Thank you for another informative site. The place else may I
am getting thhat kind of info wrfitten inn such a perfect means?
I have a challenge that I'm simply now working on, and I've been at
the look out for sjch information.
دوشنبه 3 دی 1397 04:03 قبل از ظهر
Excellent beat ! I wish to apprentice even as you amend your website,
how could i subscribe for a weblog website? The account aided me a appropriate deal.

I have been a little bit familiar of this your broadcast offered brilliant transparent idea
یکشنبه 2 دی 1397 02:10 بعد از ظهر
Greetings! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform
are you using for this site? I'm getting fed up of Wordpress because I've
had problems with hackers and I'm looking at options foor another platform.
I would be awesomme if you could point me in the
direction of a good platform.
یکشنبه 2 دی 1397 01:50 بعد از ظهر
Awesome blog! Do you have any tips for aspiring writers? I'm hoping to start my own site soon but I'm a little lost on everything.
Would you advise starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there that
I'm totally confused .. Any suggestions? Thank you!
پنجشنبه 29 آذر 1397 01:34 بعد از ظهر
Great site you have got here.. It's difficult to find good quality writing
like yours these days. I honestly appreciate people like you!
Take care!!
جمعه 23 آذر 1397 09:08 بعد از ظهر
It's an amazing paragraph designed for aall the web viewers;
they will tak benefit from iit I am sure.
جمعه 23 آذر 1397 01:23 بعد از ظهر
When someone writes an article he/she retains the image of
a user in his/her brain that how a user can be aware of
it. Thus that's why this piece of writing is great.
Thanks!
جمعه 23 آذر 1397 12:24 قبل از ظهر
I am not sure where you're getting your information, but great
topic. I newds to spend some time learning much more
or understanding more. Thanks for excellet information I was
looking for this information for my mission.
چهارشنبه 21 آذر 1397 11:08 بعد از ظهر
I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great.
Ido not know who you are but definitely yoou are going tto a
famous blogger if you arre not already ;) Cheers!
چهارشنبه 21 آذر 1397 11:04 بعد از ظهر
I am sure thi paragraph has touched all thee internet people, its really really pleasant post on building up new
web site.
سه شنبه 20 آذر 1397 06:21 بعد از ظهر
Right now it seems like Drupal is the top blogging
platform out there right now. (from what I've read) Is
that what you are using on your blog?
جمعه 16 آذر 1397 06:34 قبل از ظهر

Thanks. Ample write ups!

cialis 5mg prix cialis en mexico precio cialis for sale in europa cialis therapie generic cialis in vietnam fast cialis online cialis prices cialis 20mg precios de cialis generico cialis for sale in europa
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:25 بعد از ظهر
Tremendous things here. I am very glad to see your article.
Thanks so much and I'm looking forward to touch you.

Will you kindly drop me a e-mail?
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:23 قبل از ظهر

You have made your point.
trusted tabled cialis softabs chinese cialis 50 mg cialis 5 mg india cialis 100mg cost cialis generico en mexico cialis kaufen prezzo cialis a buon mercato cialis super kamagra link for you cialis price cialis vs viagra
سه شنبه 13 آذر 1397 04:18 بعد از ظهر

With thanks. A good amount of info.

viagra or cialis cialis without a doctor's prescription achat cialis en europe cialis et insomni buy cialis sample pack cialis taglich cialis kamagra levitra tesco price cialis buy cialis sample pack cialis bula
سه شنبه 13 آذر 1397 04:22 قبل از ظهر
I visited several blogs except the audio feature for audio songs current
at this web site is genuinely marvelous.
دوشنبه 12 آذر 1397 04:50 بعد از ظهر

Great stuff. Cheers!
chinese cialis 50 mg cialis prezzo al pubblico cialis 50 mg soft tab we recommend cialis best buy how do cialis pills work cialis prezzo al pubblico i recommend cialis generico cialis 200 dollar savings card bulk cialis cialis soft tabs for sale
یکشنبه 11 آذر 1397 04:14 بعد از ظهر

Information certainly taken.!
prezzo cialis a buon mercato cialis kaufen cialis e hiv how to buy cialis online usa wow cialis 20 cialis herbs cialis taglich buy cialis online legal only best offers cialis use generic cialis soft gels
یکشنبه 11 آذر 1397 03:36 بعد از ظهر
Thank you for sharing your info. I realy appreciate your efforts
and I will be waiting for your further write ups thank you once again.
یکشنبه 11 آذر 1397 10:54 قبل از ظهر
I am regular visitor, how are you everybody? This paragraph posted at this website is actually good.
یکشنبه 11 آذر 1397 04:18 قبل از ظهر

Amazing content. Regards!
cialis alternative cialis ahumada tadalafil 5mg cialis coupons printable ou trouver cialis sur le net cialis tadalafil 200 cialis coupon cialis prezzo di mercato we like it safe cheap cialis cialis in sconto
شنبه 10 آذر 1397 04:51 بعد از ظهر

You definitely made the point!
cialis coupons generic cialis levitra cialis coupons printable cialis patent expiration bulk cialis generic cialis 5 mg cialis coupon printable cialis 5 mg cialis 5 mg funziona viagra vs cialis
شنبه 10 آذر 1397 02:01 قبل از ظهر
I wwas pretty pleased to uncover this web site. I want to to thank you ffor your time for this particularly wonderful read!!
I definitely apprehiated every part of it and I have you book marked to check out new things on your site.
جمعه 9 آذر 1397 04:38 بعد از ظهر

Cheers, Very good stuff!
cialis patent expiration cialis patent expiration generic cialis at the pharmacy cialis 20 mg cialis diario compra cialis 50 mg soft tab overnight cialis tadalafil fast cialis online best generic drugs cialis discount cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی