تبلیغات
پایتخت طبیعت - سرزمین چهارفصل - یاسوج - مطالبی در مورد دی وی دی
پایتخت طبیعت - سرزمین چهارفصل - یاسوج
عکس هنری - اموزشی- کامپیوتر - شبکه - موبایل
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


وبلاگی اموزشی در زمینه عکس- کامپیوتر و موبایل

مدیر وبلاگ :ظاهره مرادی
مطالب اخیر
نظرسنجی
دوست دارید چه موضوعاتی در وبلاگ بیشتر باشد؟


DVD

DVD از کلمات Versatile Disc Digital ، اقتباس شده است .با استفاده از درایو های DVD می توان اطلاعاتی بالغ بر7 / 4 گیگابایت را بر روی یک دیسک ذخیره نمود.اطلاعات فوق ، تقریبا هفت برابر داده ئی است که می توان بر روی یک CD-R (دیسک های با قابلیت نوشتن یک مرتبه ) و یا CD-RW ( دیسک هایی با قابلیت نوشتن چندین مرتبه ) ذخیره نمود.


درایو های DVD، نظیر رایتر امکان استفاده از دیسک هایی با قابلیت نوشتن یک مرتبه و دیسک هایی با قابلیت نوشتن چندین مرتبه را فراهم می نمایند. از دیسک هایی با قابلیت نوشتن یک مرتبه ، اغلب در رابطه با ایجاد دیسک های ویدئویی DVD استفاده می گردد. (قابل استفاده در DVD Player های استاندارد). از دیسک هایی با قابلیت نوشتن چندین مرتبه به منظور ذخیره سازی حجم بالائی از داده و Backup اطلاعات موجود بر روی هارد دیسک، استفاده می شود. نرخ انتقال اطلاعات در درایو های DVD به مراتب بیشتر از درایو های CD-ROM است. یک DVD که دارای سرعتی بالغ بر 1X می باشد، سریع تر از یک CD معمولی با سرعت X8 ( سرعت یک درایو DVD بین هشت تا نه برابر سرعت یک CD-ROM می باشد) می باشد. DVD از مدل فشرده سازی MPEG-2 در رابطه با ویدئو و صوت استفاده می نماید. بدین ترتیب، تصاویر با کیفیت و شفافیت بیشتری ایجاد و امکان استفاده از پتانسیل های صوتی Dolby Digital وDTS) Dolby Theater Systems) نیز فراهم می گردد. با استفاده از تکنولوژی MPEG-2 در هر فریم، 480 خط افقی عرضه می گردد. (در دیسک های لیزری 425 و در VHS بین 250 تا 270). تکنولوژی DVD، با کاهش طول موج از 780nm به 625 تا 650nm، ظرفیت ذخیره سازی را افزایش می نماید. یکی از قابلیت های جالب درایو های DVD، توانائی آنها در حمایت از انواع متفاوتی از رسانه های ذخیره سازی نظیر: CD- ROM، CD-Rو CD-RW است. در صورتی که قصد تهیه یک درایو DVD وجود داشته باشد، می بایست با انواع رسانه ذخیره سازی حمایت شده توسط DVD، آشنا شویم. دیسک های DVD به دو گروه عمده + و - تقسیم می گردند. درایو های DVD می توانند از یک و یا هر دو گروه فوق، استفاده نماید. پس از مشخص نمودن نوع درایو DVD، می توان از دیسک های DVD سازگار با آن، استفاده نمود.

 

دیسک های DVD

DVD لوح فشرده ای است که از ظرفیت بالایی برخوردار می باشد و می تواند مانند نوار ویدئویی (VHS) فیلم را در خود ذخیره نماید و نسبت به سی دی های صوتی و کامپیوتری برتری دارد.

 

DVD Compatibility

در بین فرمت های استفاده شده به منظور نوشتن اطلاعات (یک مرتبه)، DVD-R و DVD+R دارای سازگاری مطلوبی با Player DVD و درایو های DVD-ROM موجود، می باشند. با توجه به جدید بودن دیسک های DVD+R (قدمت DVD-R به مراتب بیشتر می باشد)، ممکن است برخی از درایو های DVD-ROM و یا Player DVD قدیمی، قادر به خواندن آنها نباشند. با توجه به ماهیت تغییر پذیری دیسک های DVD با قابلیت نوشتن مجدد، سازگاری آنان کمتر بوده و استفاده از آنان در برخی از درایو های DVD-ROM و یا DVD Player میسر نمی باشد.


DVD Properties

از مهمترین ویژگی های مرتبط با DVD، می توان به موارد زیر اشاره نمود :

DVD با قابلیت نوشتن یک مرتبه: درایو DVD انتخابی، می بایست قادر به ذخیره سازی اطلاعات بر اساس یکی از دو فرمت رقابتی موجود باشد: DVD-R (حمایت شده توسط درایو های DVD-RAM و DVD-R و تمامی درایو های DVD-RW) و DVD+R (حمایت شده توسط آخرین تکنولوژی مربوط به درایو های DVD+RW). در حال حاضر بالاترین سرعت برای درایو های DVD-R و DVD+R معادل X4  می باشد. در درایو های DVD-R قبلی، حداکثر سرعت X2 و در درایو های DVD+R حداکثر سرعت 4 / 2 بوده است. رسانه ذخیره سازی با قابلیت نوشتن یک مرتبه، بهترین گزینه برای ایجاد ویدئوی های DVD به منظور استفاده در یک Player DVD می باشند. کارشناسان فنی برآورد نموده اند که DVD های با قابلیت نوشتن یک مرتبه، با 85 درصد Player DVD های مطرح، سازگار می باشند. دیسک هایی که دارای سرعت X4 می باشند را نمی توان در درایو های قدیمی DVD-R/-RW با سرعت X2،استفاده نمود. تعداد زیادی از درایو های فوق، تولید شده توسط Pioneer، در زمان استفاده از دیسک های X4 دچار مشکل می گردند. بدین منظور، می توان firmware مربوطه را از سایت Pioneer دریافت و با ارتقاء سیستم، مشکل فوق را برطرف نمود.

DVD با قابلیت نوشتن چندین مرتبه: فرمت این نوع دیسک هاDVD+RW ، DVD-RW و DVD-RAM می باشد. فرمت DVD-RAM دارای سازگاری به مراتب کمتری نسبت به دو فرمت دیگر بوده ولی برای گرفتن Backup مناسب می باشد. RAM -DVD به دو صورت با محافظ (به صورت کارتریج) و بدون محافظ در دسترس می باشد. اکثر درایو های DVD-RW دارای سرعت کمتری نسبت به DVD+RW می باشند. سرعت ذخیره (نوشتن) اطلاعات که بر روی رسانه های ذخیره سازی DVD-R بالغ بر X4 می باشد در دیسک های DVD-RW به X2 کاهش پیدا می کند. کارشناسان بر آورد نموده اند که بیش از شصت درصد از دیسک های DVD-RW و DVD+RW با DVD Player و داریو های DVD، سازگار می باشند.

درایو های داخلی در مقابل درایو های خارجی: قیمت درایو های داخلی کمتر از درایو های خارجی می باشد. درایو های خارجی از اینترفیس های(FireWire(IEEE1394 و یا USB 2.0 به منظور ارتباط با کامپیوتر استفاده می نمایند. برخی تولیدکنندگان از دو اینترفیس فوق در محصولات خود استفاده می نمایند.

 

ذخیره اطلاعات بر روی دیسک های CD-RW: اکثر درایو های DVD با قابلیت نوشتن مجدد، قادر به نوشتن اطلاعات بر روی دیسک های CD-R و CD-RW می باشند(قابلیت فوق، در درایو های DVD-RAM و DVD-R وجود ندارد).سرعت ذخیره سازی در درایو های فوق پائین می باشد، مثلا درایوDVD-RW مدل DVR-A04، مربوط به شرکت Pioneer اطلاعات را بر روی دیسک های CD-R با سرعت X8 ذخیره می نماید. درایو های مدل DRU-510A تولید شده توسط شرکت سونی، قادر به ذخیره سازی اطلاعات با سرعت X24 می باشد.

 

نرم افزار: به همراه تمامی درایو های عرضه شده، نرم افزارهای لازم نظیر: Sonics MY DVD (ایجاد منو ها و تبدیل ویدئو های آنالوگ به MPEG-2 تا بتوان از آنان در یک DVD Player استاندارد، استفاده نمود) نیز ارائه می گردد. تمامی درایو ها امکان ایجاد DVD های داده را با استفاده از نرم افزارهای ارائه شده نیز فراهم می نمایند. ( نظیر برنامه Record Now Max که امکان نوشتن داده بر روی یک دیسک با قابلیت نوشتن را فراهم می نماید). برخی از تولیدکنندگان نظیر HP و سونی نرم افزارهایی را به منظور ویرایش و Backup گرفتن از اطلاعات به همراه محصول خود ارائه نموده اند.

 

DVD Speed

سرعت نوشتن اطلاعات بر روی DVD با قابلیت نوشتن یک مرتبه حداقل: 1X or 2X DVD-R پیشنهادی: 2X DVD-R, 4X DVD+R دیسک های DVD با قابلیت نوشتن یک مرتبه که دو نوع DVD-R و DVD+R را شامل می شود، سازگار ترین فرمت DVD در حال حاضر می باشد. ویژگی فوق، زمانی که قصد استفاده از آنان در DVD Player ها وجود داشته باشد، حائز اهمیت می باشد. در زمان انتخاب درایو DVD لازم است به این نکته دقت شود که درایو انتخابی از نسل قدیمی(نسل اول) درایو های DVD+RW نباشد. سرعت، معیار دیگری در انتخاب یک درایو بوده و می بایست درایو انتخابی قادر به حمایت از سرعتX4 باشد.

سرعت نوشتن اطلاعات بر روی DVD با قابلیت نوشتن چندین مرتبه حداقل: 1X DVD-RAM, 2X DVD-RW, 2.4X DVD+RW پیشنهادی: 2X DVD-RAM, 2X DVD RW, 2.4X DVD+RW, 4X DVD+RW در دیسک های DVD-RAM، امکان ذخیره اطلاعاتی بالغ بر 4 / 9 گیگابایت وجود خواهد داشت (دو طرف دیسک- کارتریج های دیسک). مشکل دیسک های فوق، عدم سازگاری اکثریت آنان با درایو های DVD-ROM می باشد. دیسک های DVD-RW و DVD+RW با اکثر درایو های DVD-ROM ها و DVD PLAYER ها سازگار می باشند. سرعت ذخیره سازی در DVD-RW به مراتب کمتر از DVD+RW می باشد.

 

سرعت درایو های DVD-R می تواند با توجه به رسانه ذخیره سازی استفاده شده متغیر باشد. اکثر درایو های DVD-R دارای سرعت ذخیره سازی معادل X4 می باشند. در مدل های قدیمی و یا درایو های قابل حمل، صرفا سرعت X1 و یا X2 حمایت می گردد. در حال حاضر درایو های DVD-RW و DVD-RAM دارای سرعتی معادل X2 می باشند.

 

DVD-R / DVD+R

DVD-R یا DVD+R: بر روی این نوع DVD، می توان صرفا یک مرتبه اطلاعاتی را ذخیره نمود (نوشتن یک مرتبه). از رسانه ذخیره سازی فوق، بمنظور ذخیره داده های گرافیکی با ظرفیت بالا، ویدئو های موزیک، صوت و فیلم استفاده می گردد. امکان نوشتن اطلاعات بر روی این نوع DVD صرفا یک مرتبه وجود دارد. خصوصیات DVD-R: به منظور نوشتن اطلاعات بر روی این نوع DVD می بایست از درایو هائی با نوع R – و برای خواندن اطلاعات از درایو های R - و R + استفاده گردد. خصوصیات DVD+R: بر روی این نوع DVD می توان یک ویدئو به مدت دو ساعت در حالت SP و یا چهار ساعت در حالت EP را ذخیره نمود. به منظور نوشتن بر روی رسانه ذخیره سازی فوق، می بایست از درایو هائی با نوع R + و برای خواندن اطلاعات از درایو های R - و یا R + استفاده گردد.

 

DVD-RAM

روش دستیابی در این نوع دیسک ها به صورت تصادفی بوده و امکان خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی آنان وجود خواهد داشت. رسانه ذخیره سازی فوق، دارای ویژگی های زیر می باشد: برخلاف رسانه ذخیره سازی Tape که داده ها به صورت ترتیبی خوانده می شوند، در دیسک های DVD-RAM، داده ها نظیر هارد دیسک به صورت تصادفی خوانده می شوند. این نوع دیسک های DVD، رسانه ای ایده آل به منظور ذخیره سازی حجم بالائی از اطلاعات و Backup می باشند. می توان بیش از یکصد هزار مرتبه اطلاعات را بر روی آنان نوشت (بازنویسی مجدد) عمر مفید آنان یکصد سال برآورد می شود. به منظور خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی این نوع DVD، می بایست از درایو های DVD-R/RAM استفاده گردد.

 

DVD-ROM

از این نوع DVD می توان صرفا به منظور خواندن استفاده گردد. فیلم هایی که خریداری و یا اجاره می شوند، بر روی این نوع رسانه ذخیره می گردند.

 

DVD-ROM Writer

دستگاهی است که اطلاعات را بر روی DVD-Rom می ریزد.


DVD-RW / DVD+RW

DVD-RW یا DVD+RW: بر روی این نوع DVD، امکان نوشتن اطلاعات به دفعات وجود دارد (نوشتن چندین مرتبه). از رسانه ذخیره سازی فو

نوع مطلب : كامپیوتر و شبكه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 23 بهمن 1388
جمعه 13 مرداد 1396 10:16 بعد از ظهر
I have read so many posts concerning the blogger lovers except this piece
of writing is really a nice piece of writing, keep it up.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 07:57 قبل از ظهر
Hey would you mind stating which blog platform you're using?

I'm going to start my own blog soon but I'm having a tough time
making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I'm looking for something unique.
P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی